نقش رنگ در طراحی UI و UX | تاثیر رنگ بر طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

طراحی UX و UI به طور کلی درباره طراحی وب سایت و اپلیکیشن است که هم لذت بخش است هم مهم. هنگام طراحی وب سایت یا اپلیکیشن هم نقش رنگ در طراحی به خوبی دیده می شود.

روانشناسی رنگ تاثیر به سزایی در انتخاب های کاربر و بازخوردهای او دارد. ترکیب های مختلف رنگ می تواند احساسات را برانگیزاند یا حس آدم ها را عوض کند. دانستن این جزئیات می تواند به طراحان UI و UX کمک کند تا محصول یا تجربه بهتری طراحی کنند.

بیایید به چند نمونه نگاهی بیندازیم که نقش رنگ در طراحی ui و ux را به خوبی به ما نشان می دهد.

سیستم های طراحی و برندینگ و نقش رنگ در طراحی

بزرگترین و مهم ترین نقش رنگ در طراحی ui و ux به طور مستقیم از رنگ های سازمانی یک شرکت می آید. طراحان از راهنمای رنگ یک برند به عنوان مرجعی برای طراحی و انتخاب رنگ خود استفاده می کنند. رنگ های سازمانی یک شرکت، شروع داستان بصری یک برند است. رنگ هایی که توسط استراتژیست برند برای یک سازمان یا شرکت در نظر گرفته شده اند، بسیار حائز اهمیت بوده و لازم است در سایر طراحی های آن شرکت نیز استفاده شود.

طراحان UI و UX از سیستم های طراحی استفاده می کنند تا انسجام یک برند حفظ شود. یک سیستم طراحی در واقع یک پلتفرم قابل دسترسی است که در آن رنگ ها بر اساس اینکه چطور باید استفاده شوند، مشخص شده اند. تمام دکمه ها، خطوط، بک گراندها و شکل ها با رنگ مناسب خود دیده می شوند. بیایید ببینیم چطور رنگ ها هنگام طراحی رابط کاربری یا تجربه کاربری انتخاب می شوند.

نقش رنگ در طراحینقش رنگ در طراحی

رنگ کنتراست می سازد

رنگ ها با هم ترکیب می شوند که کنتراست خوبی ایجاد کنند. کنتراست یکی از ابزارهای طراحی است که بین یک سوژه با سوژه دیگری تمایز و تفاوت ایجاد می کند. برای مثال، یک بک گراند رنگ روشن با یک دکمه رنگی با غلظت بالا می تواند برای کنتراست یک صفحه تاثیر مثبتی داشته باشد. مثلا رنگ بنفش روی رنگ لیمویی روشن.

هرجایی که کنتراست یا تضاد رنگی وجود داشته باشد، کاربر راحت تر به خواسته شما توجه می کند. دکمه ها و منوها نیاز به دیده شدن دارند. این دیده شدن می تواند با انتخاب رنگ صحیح اتفاق بیفتد. سیستم های طراحی معمولاً توضیحاتی درباره اینکه چه رنگ هایی بهتر است در بک گراند استفاده شوند دارد. نقش رنگ در طراحی وب سایت یا اپلیکیشن بیشتر از آن است که بشود آن را نادیده گرفت.

حتما بخوانید!  چگونه برای شغل طراح ارشد گرافیک آماده شویم؟رنگ حس و حال را عوض می کند

زمانی که یک استراتژیست برند زمان می گذارد و یک پالت رنگ می سازد، به تاثیر این رنگ ها در حس و حال و مود مخاطب هم فکر می کند. برای مثال یک پالت رنگ از رنگ های پاستلی روشن، حس آرامش و صلح را به مخاطب القا می کند. در حالی که بک گراند مشکی با رنگ های نئونی و شلوغ، حس هیجان یا اضطرار می دهد.

حتی رنگ های دکمه ها نیز می تواند بازخوردهایی از سمت مخاطب در پی داشته باشد. به خاطر همین است که اکثر جاها دکمه های قرمز و نارنجی در طراحی ها می بینیم. مردم عادت کرده اند که نسبت به این رنگ ها واکنش نشان دهند و همین باعث دیده شدن دکمه ها و نتیجه مطلوب برای طراح می شود. زمانی که یک طراح ui و ux کار می خواهد برای دکمه ها رنگ انتخاب کند، باید به سراغ رنگی برود که احساس خوبی در مخاطب ایجاد می کند.

رنگ ها و دسترسی ها

طراحان رابط کاربری و تجربه کاربری باید همیشه در دسترس بودن گزینه ها را هنگام طراحی در نظر بگیرند. نقش رنگ در طراحی ها صرفاً از بعد زیبایی و روانشناختی نیست. وقتی بحث رنگ به میان می آید، نکته مهم درنظر گرفتن افراد کور رنگ است. طراحی برای کور رنگ ها یعنی استفاده از رنگ های متفاوت از هم که فارغ از رنگ های واقعی، از هم متمایز باشند.

برای مثال رنگ سبز و قرمز هیچ کنتراست دیداری ای برای یک آدم کور رنگ ندارد. باید یک کنتراست یا اختلاف رنگ قوی بین رنگ بک گراند و رنگ المان مورد نظر باشد. بطور دقیق تر، دکمه ها باید یک نوعی از خط دور یا سایه ای داشته باشند که آن ها را از بک گراند مجزا کند.

نقش رنگ در طراحینقش رنگ در طراحی

رنگ ها در فرهنگ های مختلف

مورد دیگری که هنگام طراحی یک برند و همینطور طراحان رابط کاربری باید در نظر گرفته شود، بحث فرهنگ است. رنگ ها ممکن است در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی داشته باشند. برای مثال، صورتی، در ژاپن و آمریکا کاملا مفهوم متفاوتی را تداعی می کنند. در آمریکا صورتی یک رنگ دخترانه است، خصوصاً صورتی روشن. اما در ژاپن صورتی رنگ شکوفه های بهاری است، بخش بزرگی از فرهنگ ژاپنی.

مثال دیگر این قضیه می تواند رنگ قرمز باشد. در بعضی فرهنگ ها رنگ قرمز نمایانگر هیجان و علاقه و یا خطر است. در حالی که در نقطه ی دیگری از دنیا رنگ قرمز رنگ ثروت و وفاداری به حساب می آید.

حتما بخوانید!  5 راه برای خلاقیت در طراحی با گرادیانت ها

در نظر گرفتن فرهنگ در زمان طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری به مخاطب نهایی حس خوبی القا خواهد کرد. مهم است که بدانیم برای مخاطب ما رنگ ها چه معنایی می دهند و به چه رنگی واکنش بیشتری نشان خواهد داد.

همانطور که میبینید، نقش رنگ در طراحی Ui و ux بیشتر از یک انتخاب ساده و سلیقه ای است. باید همیشه نفع کاربر را در نظر بگیرید و در همین حال راهنما و خط مشی شرکت را هم دنبال کنید.

سپیده خسروآبادی- مدرس نرم افزارهای گرافیکی

منبع:
https://rahagfx.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *