میانبر و ترفندهای موس که باید بدانید

بسیاری از کاربران از دو کلید چپ و راست موس و کارایی آن‌ها آگاهی دارند، اما میانبر‌هایی برای استفاده مفید‌تر از موس وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

ببینید »»» 7 تا از بهترین ماوس های بی سیم تا به الان

میانبر و ترفندهای موس که باید بدانید
میانبر و ترفندهای موس که باید بدانیدمیانبر و ترفندهای موس که باید بدانید

میانبر و ترفندهای موس که باید بدانید

دکمه سوم موس

شاید بسیاری از عموم کاربران اطلاعی از دکمه سوم موس نداشته باشند و تنها دو دکمه چپ و راست موس را بشناسند اما در موس‌های معمولی قسمت اسکرول موس یا غلطک چرخان آن قابلیت کلیک دارد.

با کلیک دکمه سوم موس یا همان فشردن غلتک ماوس می‌توان برای باز کردن لینک‌ها در صفحه ی جدیدی از مرورگر استفاده کرد. همینطور می‌توانید با فشار دادن این کلید و چرخاندن موس قابلیت حرکت در جهات مختلف را در صفحه مورد نظر بدون استفاده از غلطک‌ها داشته باشید که یک ترفند کارآمد از میان ترفند‌‌های موس می‌باشد.

میانبر و ترفندهای موس که باید بدانیدمیانبر و ترفندهای موس که باید بدانید

ترفندهای ماوس

از دیگر ترفندهای موس می‌توان به قابلیت کوچک و بزرگنمایی یا همان زوم اشاره کرد، با فشار دادن کلید Ctrl  همراه با بالا و پایین کردن غلتک و اسکرول موس می‌توانید درجه بزرگنمایی صفحه را تنظیم نمایید. همچنین درصورتی که از کلید Shift به همراه اسکرول موس استفاده کنید می‌توانید در جهت طول یک صفحه حرکت کنید این قابلیت در زمان استفاده از بزرگنمایی کارایی دارد که با این عمل می‌توان به تمام قسمت‌های یک صفحه دسترسی پیدا کرد.

البته بعضی موس ها نیاز به قابلیت بالا ندارند و دارای کلید‌های اضافه در این زمینه می‌باشند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

ببینید  ترفند رفع مشکل پس زمینه سیاه پوشه ها در ویندوز 10

ببینید »»» تغییر عملکرد دکمه های ماوس با روشی ساده

کلیک‌های دوگانه و سه گانه (دبل کلیک )

میانبر و ترفندهای موس که باید بدانیدمیانبر و ترفندهای موس که باید بدانید

ترفندهای موس

با دبل کلیک کردن روی یک کلمه در متن می‌توانید آن را انتخاب نمایید و با نگه داشتن کلیک سوم و حرکت دادن کلمه بین متن می‌توان مکان آن را تغییر دهید، ناگفته نماند که این قابلیت در ورد امکان پذیر است. در ضمن می توانید با سه بار کلیک کردن پاراگراف را انتخاب یا سلکت کنید و اگر برای انتخاب محدود ای از متن وقتی یک بار کلیک کرده و ماوس را بکشید هر حرف به ترتیب که موس به آن برسد انتخاب می شود اما اگر دوبار کلیک کنید و کلیک دوم را نگه دارید ، سپس مشغول انتخاب متن شوید هر کلمه به ترتیب انتخاب خواهد شد.

میانبر  Shift  + موس

همیشه انتخاب کردن پاراگراف به وسیله‌ی موس آسان نیست، به خصوص اینکه یک محیط کاربری کوچک و یا حجم متن بالایی داشته باشید. این ترفند از میان ترفند‌های موس برای نویسندگان و مقاله نویسان مفید خواهد بود.

ابتدا نشان‌گر را در ابتدای پاراگراف قرار دهید یعنی موس را ابتداء پاراگراف برده و یک کلیک کنید و به انتهای پاراگراف رفته (هرجایی که می خواهید تا آنجا متن سکلت شود) و کلید Shift  را گرفته و کلیک چپ را بزنید ، پاراگراف مورد نظر انتخاب خواهد شد. (در حقیقت با این ترفند می توانید هر قسمتی از متن یا پاراگراف را که خواستید انتخاب کنید.)

ببینید »»» تبدیل کیبورد کامپیوتر به ماوس و بالا بردن امنیت کامپیوتر

میانبر Ctrl  + موس

میانبر و ترفندهای موس که باید بدانیدمیانبر و ترفندهای موس که باید بدانید

میانبرهای موس

از این میانبر یا ترفند در حقیقت می توانید برای انتخاب هر قسمتی از متن استفاده کنید ، بنابراین با فشردن و نگه داشتن کلید کنترل Ctrl کیبورد و کشیدن موس می توانید هر بخشی از متن و پاراگراف را که خواستید انتخاب کنید یعنی شاید از یک پاراگراف بخواهید بخش هایی از آن را انتخاب و کپی کنید لذا این ترفند به کارتان خواهد آمد.

ببینید  آموزش دانلود از اینستاگرام با سه روش

مدیریت یک صفحه‌ی باز توسط موس

معمولا برای بزرگ و کوچک کردن یک پنجره مانند مرورگرها از نماد‌هایی که در گوشه بالا صفحه وجود دارد استفاده می‌کنید اما روش سریعتر آن این است که یک دبل کلیک روی نوار بالایی پنجره کنید.

این ترفند‌ها را امتحان کنید و تغییر در سرعت کار خود را مشاهده کنید ! درصورتی که ترفند خاصی از ترفند‌های موس می‌شناسید خوشحال می‌شویم که با ما در میان بگذارید…

منبع:
https://www.tarfandcity.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *