دقیق‌ترین خط‌کش ساخته شده تاکنون

در حال بارگذاری...

منبع : سایت آپارات : https://www.aparat.com/v/Q0yBl

این انیمیشن نحوه کارکرد رصدخانه LIGO را نشان می‌دهد. یک رصدخانه در هانفورد در واشینگتن، و دیگری در لیوینگستون لوئیزیانا قرار دارد. هر منزل‌گاه شامل یک دستگاه تداخل‌سنج بزرگ برای سنجش تداخل پرتوهای لیزر در بازوها و اندازه‌گیری دقیق فاصله است.
یک پرتوی لیزر شلیک می‌شود و به تقسیم‌کننده می‌رسد و به دو پرتوی مساوی تقسیم می‌شود. سپس پرتوهای لیزر به صورت عمود بر هم به سوی آینه‌ها رفت و برگشت می‌کنند. طول هر بازو ۴ کیلومتر است. آینه‌ها تا ۲۰۰ بار پرتوها را به صورت رفت و برگشت منعکس می‌کنند و در بازوها حرکت می‌کنند.
با عبور امواج گرانشی از بازوها، طول بازوها نسبت به هم به مقدار بسیار کمی تغییر می‌کند و این تغییر ناچیز طول توسط آشکارساز شناسایی شده و عبور موج گرانشی اندازه‌گیری می‌شود.

در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۵ رصدخانه امواج گرانشی لایگو (LIGO) برای اولین بار امواج گرانشی منتشر شده از یک دوتایی سیاه‌چاله را ثبت کرد. رصدخانه لایگو به قدری دقیق است که می‌تواند انقباض و تغییر طول‌هایی از مرتبه یک هزارم قطر ذره‌ی پروتون را نیز اندازه بگیرد و با این دقت بالا توانست امواج گرانشی را برای اولین بار آشکارسازی نماید.

Most Precise Ruler Ever Constructed

دانلود ویدیو با کیفیت 144P از آپارات
دانلود ویدیو با کیفیت 240P از آپارات
دانلود ویدیو با کیفیت 360P از آپارات
دانلود ویدیو با کیفیت 480P از آپارات
دانلود ویدیو با کیفیت 720P از آپارات
دانلود ویدیو با کیفیت 1080P از آپارات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *