درباره ی رشته جوشکاری | آموزش مجازی | مدرک معتبر | ایباما: IranElearn.com

دپارتمان آموزش مجازی شرکت جهت علاقه مندان به این دوره ی آموزشی توضیحاتی در این رابطه ارائه داده است. جهت ثبت نام در این دوره کوتاه مدت آموزشی و دریافت گواهینامه آموزشی معتبر در این زمینه به قسمت ( ثبت نام دوره ) مراجعه فرمائید. ( در نظر داشته باشید احتمال دارد بر طبق نظر استاد مربوطه سرفصل ها  و یا محتوای دوره ها با آنچه در این صفحه به صورت کلی شرح داده شده است متفاوت باشد.)
دوره کاردانی ناپیوسته علمی‌کاربردی جوشکاری به روش پودمانی
تعریف و هدف:
هدف پر کردن خلأ تکنسین‌های متخصص و کارآمدی است که قادر باشند براساس دانش و مهارت‌های فنی تخصصی صنعت جوش و برش در یکی از زمینه‌های ساخت و تولید، نصب و مونتاژ، تعمیر و بازسازی صنایع کشور فعالیت نمایند و براساس علوم و فنون فراگرفته‌شده به برقراری اتصالات ناگسستنی قطعات مختلف فلزی و غیرفلزی بپردازند.
ضرورت و اهمیت:
جوشکاری و برشکاری یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین فرآیندهای تولید می‌باشد که در ساخت قطعات، تجهیزات، ماشین‌آلات صنعتی، اسکلت‌های فلزی، مخازن تحت فشار و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قابلیت اتوماسیون و اعمال روش‌های مکانیزه امکان اجرای فرآیند جوشکاری را تحت شرایط مختلف امکان‌پذیر ساخته و تغییرات گسترده‌ای را در چگونگی بهره‌برداری از این فرآیندها سبب گردیده است به طوری که در دنیای صنعتی امروز با پیشرفت تکنولوژی، انواع فلزات آهنی و غیرآهنی، فولادها و آلیاژهای مختلف حتی مواد غیرفلزی (پلاستیک‌ها، سرامیک‌ها، کامپوزیت‌ها و…) از طریق فرآیندهای مختلف جوشکاری به هم متصل می‌شوند به طوری که با استفاده از روش‌های اتوماتیک هم کیفیت اتصال جوش افزایش یافته و هم کاهش زمان تولید و ارتقای سیستم بهره‌وری فرآیند تحقق می‌یابد، ولی وجود دستگاه‌ها و امکانات سخت‌افزاری در این زمینه به‌تنهایی کافی نمی‌باشد و تنها با آموزش صحیح و اثربخش نیروی انسانی می‌توان به ضریب اطمینان لازم برای تضمین کیفیت تولیدات جوشکاری دست یافت. در حقیقت آموزش هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده پلی است میان آنچه که هستیم و آنچه که باید باشیم و این از جمله هدف‌های طراحی و اجرای دوره آموزشی می‌باشد.
 
توانایی دانش‌آموختگان:
دانش‌آموختگان دوره قادر خواهند بود در واحدهای مختلف صنعتی نظیر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، نیروگاهی، کشتی‌سازی، خودروسازی، اسکلت‌های فلزی، پل‌ها، مخازن تحت فشار و غیره. مسئولیت و فعالیت‌‌های زیر را برعهده بگیرند.
– نقشه‌خوانی و تفسیر نقشه‌های مهندسی جوش در پروژه‌های جوشکاری
– تعیین روش کار و نمونه‌سازی به کمک مهندسین طراح و انتقال آن به کارگران فنی
– کمک در طراحی و نوشتن دستورالعمل‌های جوشکاری
– بازرسی و کنترل کیفی فرآیندهای جوشکاری
– بازدید و اطمینان از نحوه عملکرد صحیح دستگاه‌های جوشکاری
– بازرسی و کنترل کیفی جوش و نظارت بر تست‌های مربوطه
– تهیه گزارش‌های فنی در مورد عملکرد بخش تحت سرپرستی
– کنترل تجهیزات و مواد مصرفی در فرآیند جوشکاری
– پیاده‌سازی استانداردهای جوشکاری، کنترل کیفی و مدیریت کیفیت در واحدهای صنعتی.
مشاغل قابل احراز:
– تکنسین کارگاه‌های جوشکاری
– تکنسین کارگاه‌های برشکاری
– تکنسین آزمایشگاه‌های بازرسی و کنترل کیفی جوش
– سرپرستی کارگاه‌های جوشکاری و برشکاری
– سرپرستی واحدهای کنترل کیفیت جوش
ضوابط و شرایط پذیرش دانشجو:
– دارا بودن دیپلم کامل متوسطه
– قبولی در آزمون مربوط به دوره‌های آموزش علمی‌کاربردی
– دارا بودن شرایط جسمانی و روانی مناسب
– دارا بودن شرایط عمومی ورود به نظام آموزش عالی کشور.
طول دوره و نظام آموزشی:
طول دوره کاردانی براساس آموزش پودمانی حداقل ۳ سال است که دروس عملی و نظری آن به صورت واحد درسی ارائه می‌گردد. هر واحد نظری معادل ۱۶ ساعت آموزشی، هر واحد آزمایشگاهی معادل ۳۲ ساعت و هر واحد کارگاهی معادل ۴۸ ساعت در طول نیمسال تحصیلی می‌باشد. لازم به ذکر است هر واحد کارورزی معادل ۱۲۰ ساعت و واحدهای آزمایشگاهی و کارگاهی مستقل به ترتیب برابر ۴۸ ساعت و ۶۴ ساعت می‌باشند. همچنین طول هر ترم که ۱۶ هفته در نظر گرفته می‌شود معادل یک نیمسال تحصیلی می‌باشد.
درس کارورزی به ارزش ۲ واحد و حداقل به میزان ۲۴۰ ساعت می‌باشد که دانشجو موظف است تحت نظر استاد کارآموزی و سرپرست صنعتی کارآموز در واحدهای مختلف صنعتی که به‌نوعی با صنعت جوش و برش در ارتباط می‌باشند، براساس برنامه از قبل تنظیم‌شده به انجام برساند و نمره کارآموزی براساس گزارش ارائه‌شده و ارزیابی سرپرست کارآموزی توسط استاد کارآموزی تعیین می‌گردد که در کارنامه دانشجو ثبت و در معدل کل ایشان نیز منظور می‌شود.
پودمان‌های رشته جوشکاری در مقطع کاردانی شامل ۶ پودمان ازجمله پودمان پایه، پودمان خواص مواد، پودمان متالوژی جوش، پودمان جوشکاری فولادهای کربنی و چدن‌ها، پودمان جوشکاری فولادهای آلیاژی، پودمان جوشکاری فلزات غیرآهنی می‌باشد.

۱ ۲ ۳ ۴ ۵ میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای

منبع:
https://iranelearn.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *