بررسی تلویزیون شیائومی Mi TV 4S – زومیت

شیائومی از پنلی هشت‌بیتی بهره گرفته است که با تقریب مناسبی می‌توان گفت همه‌ی تلویزیون‌های اقتصادی و میان‌رده پنلی فراتر از هشت‌بیتی به شما ارائه نخواهند داد و این موضوع مختص پرچم‌داران و بالارده‌ها است. پنلی با رزولوشن ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ یا 4K UHD با نرخ نوسازی (Refresh Rate) مرسوم ۶۰ هرتزی همان چیزی‌ است که از تلویزیونی در این رده‌ انتظار داریم.

۴ اس از HDR پشتیبانی می‌کند؛ اما شیائومی از نوع استاندارد آن صحبتی نکرده است. در آزمایش ما با محتوای HDR10، شناسایی‌شدن HDR به‌دست پخش‌کننده‌ی پیش‌فرض را شاهد بودیم و اطلاعات منابع معتبر مشخصات تلویزیون نیز حاکی از پشتیبانی این استاندارد است. پشتیبانی تلویزیون ‌های ال‌ جی و سامسونگ از استانداردهای HDR بیشتر مانند HDR10+ و دالبی‌ویژن و HLG ویژگی‌های مهم آن‌ها محسوب می‌شود. باتوجه‌به محدودیت‌های روشنایی و رنگ در تلویزیون‌های غیرپرچم‌دار، نمی‌توان تجربه‌‌‌ای عالی از چنین محتوایی در تلویزیونی مانند 4S انتظار داشت؛ اما اگر واقع‌بین باشیم، احتمالا راضی خواهید شد. 

Local Dimming ویژگی تقریبا غریبی برای تلویزیون‌های خوش‌قیمت و حتی میان‌رده محسوب می‌شود؛ اما مدل ۲۰۱۹ می 4 اس به آن مجهز شده است. شیائومی مانوری روی این قابلیت نداده است؛ ولی در بخش Advance Video، امکان فعال‌سازی آن با نام Local Contrast Control وجود خواهد داشت. در این بخش، از تنظیمات نمایشگر قابلیت کاهش نویز نیز به‌چشم می‌خورد. همان‌طورکه در تصویر زیر نیز مشخص است، ازنظر نوردهی در حالت تصویر مشکی با الگوی کوچک سفید مشکل خاصی دیده نشد و تلویزیون شیائومی سربلند بیرون آمد؛ اما در آزمایش زمینه‌ای با رنگ ثابت خاکستری، شاهد ناهمگونی هستیم و از این نظر، نمونه‌های رقیب عملکرد بهتری دارند.

آزمایش چگونگی پیوستگی نوردهی در پس‌زمینه خاکستری در تلویزیون ۵۵ اینچ Mi TV 4S شیائومینمایش منطقه کوچک سفید و آزمایش نوردهی برای تلویزیون ۵۵ اینچ MI TV 4S شیائومی

در بحث روشنایی، علاوه‌بر آزمایش‌های مرسوم روشنایی در حالت SDR، در حالت HDR نیز با الگوی ۱۰ درصد سفید نتایج را گزارش کرده‌ایم. همان‌طور‌که در جدول نیز مشاهده می‌شود، به‌صورت پیش‌فرض روشن‌ترین حالت‌ها (بدون تغییر BackLight) حالت‌های Vivid و Sport هستند. همچنین، روشنایی رنگ مشکی و سفید را با الگوی ۵۰ درصدی نیز بررسی کردیم تا به‌کمک آن کنتراست Native را برای پنل براساس این معیار به‌دست آوریم. در Mi TV 4S، حالت‌های Standard و Movie به‌صورت پیش‌فرض BackLight برابر با ۶۵ و ۳۵ درصد دارند و باقی حالت‌ها روی ۱۰۰ درصد تنظیم شده‌اند.

حالت‌های تصویر / درصد سفیدی الگو۲ درصد ۱۰ درصد (HDR) ۲۵ درصد۵۰ درصد۹۰ درصد۱۰۰ درصدStandard (با BackLight صد درصد)۴۶۷۴۷۵ (۴۸۰)۴۸۶۴۸۹۴۸۶۴۸۹Standard (با BackLight شصت و پنج درصد)۳۰۰۳۰۳ (۳۱۵)۳۱۷۳۱۲۳۲۵۳۱۹Vivid۴۷۳۴۷۰ (۴۸۰)۴۶۸۴۵۹۴۸۰۴۷۰Sport۴۶۹۴۷۳ (۴۸۳)۴۸۱۴۸۴۴۸۳۴۸۸Movie (با BackLight صد درصد)۴۷۰۴۷۰ (۴۷۴)۴۷۲۴۸۱۴۷۶۴۶۵Movie (با BackLight سی و پنج درصد)۱۷۲۱۶۸ (۱۷۳)۱۵۴۱۵۷۱۶۳۱۷۳

در آزمایش HDR که با ویدئو خاص خود انجام شده است، افزایش روشنایی ملموسی مشاهده نمی‌شود. تطابق نسبی بین روشنایی HDR و SDR نیز یکی از ویژگی‌های پنل‌های ساخت TCL است. اگر زاویه‌ی مستقیم به تلویزیون نگاه کنید، حتما متوجه عمق مناسب رنگ مشکی در آن خواهید شد. در آزمایش با الگوی ۵۰ درصد، در هشت ناحیه‌ی تلویزیون میانگین روشنایی ۱/۱۳ نیت برای رنگ مشکی را شاهد هستیم و میانگین روشنایی رنگ سفید نیز در این آزمایش ۴۱۸ نیت به‌‌دست آمد.

با اعداد به‌دست‌آمده، کنتراست Native بسیار خوب ۳۷۰ را خواهیم داشت؛ البته روشنایی تا دقایقی پس از اجرای الگوها پیوسته در حال افزایش بود و اعداد پس از ثابت‌شدن تقریبی روشنایی به‌دست آمده‌اند. عملکرد این تلویزیون ازنظر روشنایی کاملا رضایت‌بخش ارزیابی می‌شود. بهترین نمایش رنگ‌ها در زاویه‌ی مستقیم است و ازنظر زاویه‌ی دید، نمی‌توان امتیاز زیادی به این تلویزیون داد؛ زیرا تمایل رنگ مشکی به خاکستری از طرفین و از‌دست‌رفتن خلوص رنگ سفید در طول بررسی مشهود بود. در بحث زاویه‌‌ی دید، رقبای IPS ساخت ال‌جی و … عملکرد بهتری دارند. 

زاویه‌ دید پنل در تلویزیون ۵۵ اینچ شیائومی MI TV 4S مدل ۲۰۱۹

همانند تمام تلویزیون‌های جدید شیائومی حالت Game برای کاهش تأخیر ورودی و پردازش‌های اضافی را نیز در نظر گرفته است که در زمان اتصال منبع تصویر به HDMI در بخش تنظیمات ظاهر می‌شود و حالت Monitor نیز پس از اتصال منبع تصویر دراختیار قرار می‌گیرد. قابلیت Motion Smooth برای نرم‌ترکردن نمایش تصاویر به‌کار می‌رود که به‌صورت پیش‌فرض در حالت Standard قرار دارد و توصیه می‌شود به‌جز هنگام مشاهده‌ی تصاویر با حرکت‌های سریع  (مانند مسابقات ورزش اتومیبل‌رانی) به‌منظور جلوگیری از غیرطبیعی‌شدن تصاویر از تغییر آن بپرهیزید. البته گاهی ممکن است الگوریتم‌های پردازشی در صحنه‌های صحیح نتواند فریم صحیح را حدس بزند و بازهم شاهد تصاویر به اصطلاح بلرشده باشیم که این مسئله در تلویزیون‌های پرچم‌دار کمتر دیده می‌شود. 

می تی‌وی ۴ اس از فضای رنگی گسترده مانند DCI-P3 پشتیبانی نمی‌کند که موضوع عجیبی برای تلویزیونی در این رده نیست. این یعنی پوشش آن به‌اندازه‌ای نیست که بتوان گفت این فضا را پوشش می‌دهد. بیشتر پوشش فضای رنگی sRGB با ۹۸/۳ درصد برای حالت Vivid و کمترین آن برای حالت Game با ۹۲/۹ درصد است و باقی حالت‌ها در این بازه قرار دارند. پوشش فضای DCI-P3 در حالت Standard تنها ۷۲ درصد است که نه می‌توان آن را بهترین و نه بدترین در این بازه دانست. یادآور می‌شویم پوشش مناسب فضاهای رنگی یکی از پیش‌نیازهای مهم برای نمایش شایسته‌ی محتوای HDR است. 

تنظیمات حالت های تصویر در تلویزیون Mi TV 4S شیائومی ۲۰۱۹

در حالت Vivid و البته سایر حالت‌ها به‌جز Movie، رنگ‌ها به سردی گرایش دارند و طبق انتظار، حالت Movie در تلویزیون‌ها گرم‌ترین رنگ‌ها و دقیق‌ترین حالت محسوب می‌شود. خطای نمایش رنگ در این تلویزیون برای حالت‌های Standard و Movie به‌ترتیب ۸/۲ و ۳/۹ به‌دست آمد که نتیجه‌ای پذیرفتنی محسوب می‌شود. در بحث کالیبراسیون رنگ‌ها، شیائومی هنوز کمی از رقبایش عقب‌تر است؛ اما نگران نباشید این مسئله به تجربه‌ی کاربری شما آسیب جدی نخواهد زد. 

حالت تصویر پوشش sRGB پوشش DCI-P3میانگین خطا در sRGB

Standard

۹۷.۷۷۲۸.۲Vivid۹۸۷۲.۶۱۲.۳Sport۹۷.۳۷۲۸.۴Movie۹۵.۳۷۱.۴۳.۹Game۹۲.۹۶۹.۸۹.۲Monitor۹۷.۶۷۱.۸۸.۳

ناگفته نماند اطلاعاتی از موتور پردازش تصویر و دیگر قابلیت‌های این تلویزیون رسانه‌ای نشده است. درادامه، می‌توانید تصاویر مربوط به زاویه‌ی دید را که با زوایای تقریبا ۴۵ درجه ثبت شده است، به‌همراه نتایج آزمایش‌‌های دقت رنگ و پوشش فضای رنگی مشاهده کنید. تأخیر ورودی یا Input Lag به‌عنوان مؤلفه‌ای مهم برای کسانی مطرح می‌شود که قصد دارند از تلویزیون برای بازی استفاده کنند. حالت Game کمترین تأخیر را دارد؛ بنابراین حتما توصیه می‌شود حالت Game را در این مواقع فعال کنید. تلویزیون‌های سامسونگ در این رده کمترین تأخیر را ارائه می‌کنند؛ ولی تفاوت چندان فاحش نیست که بتواند به‌عنوان مؤلفه‌ی مهم در انتخاب مطرح شود.

درمجموع، باید گفت ازنظر کیفیت تصویر شیائومی می تی ۴ اس عملکرد راضی‌کننده و مناسبی ارائه می‌دهد که در برخی مواقع، مانند روشنایی و عمق رنگ مشکی از بسیاری از رقبا پیشی و از منظر رنگ و پوشش فضای رنگی با فاصله‌ی اندک از برخی عقب‌تر است.

خطای نمایش رنگ در فضای sRGB و حالت ٰVivid - تلویزیون Mi TV 4S شیائومی خطای نمایش رنگ در فضای sRGB و حالت Standard - تلویزیون Mi TV 4S شیائومی خطای نمایش رنگ در فضای sRGB و حالت Sport - تلویزیون Mi TV 4S شیائومی خطای نمایش رنگ در فضای sRGB و حالت Movie - تلویزیون Mi TV 4S شیائومی پوشش فضای رنگی sRGB در حالت Standard - تلویزیون Mi TV 4S 2019 پوشش فضای رنگی sRGB در حالت Vivid - تلویزیون Mi TV 4S 2019 خطای نمایش رنگ در فضای sRGB و حالت Game - تلویزیون Mi TV 4S شیائومی خطای نمایش رنگ در فضای sRGB و حالت Monitor - تلویزیون Mi TV 4S شیائومی پوشش فضای رنگی DCI-P3 در حالت Standard - تلویزیون Mi TV 4S 2019 پوشش فضای رنگی sRGB در حالت Sport - تلویزیون Mi TV 4S 2019 پوشش فضای رنگی sRGB در حالت Movie - تلویزیون Mi TV 4S 2019 پوشش فضای رنگی sRGB در حالت Game - تلویزیون Mi TV 4S 2019

عملکرد و قابلیت‌های هوشمند

Mi TV 4S در این بخش گوی سبقت را از رقبای WebOS و تایزنی خود می‌رباید. تلویزیون هوشمند جدید شیائومی به‌صورت پیش‌فرض با اندروید تی‌وی ۹ روانه‌ی بازارهای جهانی شده است و پس از نخستین اتصال به اینترنت، تلویزیون به‌روزرسانی بزرگی به حجم یک گیگابایت را دریافت کرد. بسیاری از تلویزیون‌های اندرویدی و اندرویدباکس‌ها نسخه‌‌ی عادی اندروید را اجرا می‌کنند؛ ازاین‌رو، حتی با وجود پوسته‌های اختصاصی تجربه‌ی کاربری اندروید تی‌وی را ارائه نمی‌کنند. 

منبع:
https://www.zoomit.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *