آموزش تمام روش های آپدیت سیستم عامل اندروید📲💡⚙️ | آچارباز

آموزش و راهنمای آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندرویدآموزش و راهنمای آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندروید

امروزه بسیاری از افراد از گوشی­‌هایی استفاده می­‌کنند، که دارای سیستم عامل اندروید است. بروزرسانی و آپدیت سیستم عامل گوشی اندروید می­تواند برای بسیاری از دارندگان این گوشی­‌ها کاری مهیج باشد. پیشتر آموزش کامل آپدیت سیستم عامل آیفون را به طور مفصل توضیح دادیم، حال در این بحث روش‌های آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندروید را بررسی خواهیم کرد.

ارتقا سیستم عامل اندروید؛ software update چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید که ارتقا سیستم عامل اندروید و یا software update چیست؟ بهتر است به صورت کلی اینگونه بگوییم که پس از چندی با پیشرفت برنامه‌ها و زیرساخت‌ها کارخانه‌های سازنده گوشی آپدیت‌هایی برای نرم افزار گوشی تحت عنوان software update ارائه می‌کنند، آپدیت کردن سیستم عامل گوشی، ظاهر و ویژگی جدید و همچنین کارایی و عملکرد بهتر و بالاتری را به همراه دارد.

نتیجه ارتقا سیستم عامل اندرویدنتیجه ارتقا سیستم عامل اندرویدآپدیت سیستم عامل اندروید باعث افزایش سرعت اجرای برنامه‌ها خواهد شد.

آیا بروزرسانی گوشی خوب است؟؛ همین الان به روز‌رسانی را انجام دهید!

اگر شما با سوال آیا بروزرسانی گوشی خوب است؟ یا خیر؟ روبرو هستید، در پاسخ باید گفت، بروزرسانی سیستم‌ عامل، امکانات جدیدی را به گوشی اضافه کرده و همینطور محیط و تجربه کاربری را ارتقا می‌دهد. اغلب دستگاه‌های اندرویدی، کاربران و استفاده کنندگان خود را از بروزرسانی‌های جدید، برای ارتقا سیستم عامل اندروید، آگاه می‌­کنند تا کاربران در هر زمانی که تمایل داشتند، با استفاده از بهترین روش آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندروید، گوشی خود را بروزرسانی کنند، اما قبل از اقدام به آپدیت کردن سیستم عامل، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

نکته اول: چک کردن سیستم عامل قبل از بروزرسانی سیستم عامل گوشی

پیش از اینکه بخواهید سیستم عامل گوشی خود را آپدیت کنید، لازم است ابتدا سیستم عامل موجود روی آن را بررسی کنید. گزینه about اطلاعاتی در مورد گوشی و سیستم عامل نصب شده روی گوشی را به شما می‌دهد. در این صفحه شما می­‌توانید مدل گوشی، نرم افزارها، بروزرسانی‌ها و موارد دیگر را بیابید. برای بررسی سیستم عامل گوشی اندروید خود قبل از بروزرسانی، می‌­توانید به روش زیر عمل کنید

تنظیمات اندروید گوشی را باز کنید.کمی به سمت پایین اسکرول کرده و روی (about phone) About device یا همان گزینه درباره گوشی، ضربه بزنید.در این قسمت می‌توانید کلیه اطلاعات مربوط به سیستم عامل گوشی را مشاهده کنید.نکات قبل از بروزرسانی سیستم عامل گوشینکات قبل از بروزرسانی سیستم عامل گوشیدر صورتی که در آپدیت نرم افزار مشکلی به وجود آمد با آگاهی از این اطلاعات می‌توانید سیستم عامل گوشی خود را در صورتی که کمپانی سازنده گوشی امکان برگشت را قرار داده باشد، به نسخه قبل برگردانید.

نکته دوم: قبل از آپدیت سیستم عامل گوشی، بکاپ گیری از اطلاعات را فراموش نکنید

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که «آیا با آپدیت اندروید اطلاعات پاک می‌شود؟» باید در پاسخ بگوییم که بله، امکانش وجود دارد. برای آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندروید، لازم است ابتدا از فایل­‌ها و برنامه‌های گوشی بکاپ تهیه کنید. چرا که احتمال دارد به دلیل به وجود آمدن برخی مشکلات در حین آپدیت کردن سیستم عامل گوشی، اطلاعات گوشی از بین برود. فراموش نکنید که نسخه پشتیبان از اطلاعات گوشی خود را در فضای ابری و یا حافظه جانبی، ذخیره کنید.

نکته سوم: قبل از بروزرسانی سیستم عامل، گوشی را فول شارژ کنید.

قبل از اقدام به بروزرسانی سیستم عامل گوشی، مطمئن شوید که شارژ موبایل شما کافی باشد، پروسه آپدیت سیستم عامل زمان بر بوده و در صورتی که گوشی در فرآیند آپدیت خاموش شود، ممکن است علاوه بر آپدیت نشدن سیستم عامل، سیستم عامل قبلی گوشی نیز حذف شود. در این زمان گوشی روشن نشده و نیاز  به تعمیر موبایل خود پیدا می‌کنید.

پیشنهاد مطالعه
راهکارهایی برای کاهش مصرف باتری اندروید و آیفون

روش­‌های آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندروید:

برای بروزرسانی سیستم عامل گوشی اندروید، روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه این مقاله، انواع این روش‌ها را بررسی و هر کدام را به صورت مرحله به مرحله با بیانی ساده آموزش می‌دهیم:

روش­‌های آپدیت کردن سیستم عامل گوشی و تبلت اندرویدروش­‌های آپدیت کردن سیستم عامل گوشی و تبلت اندرویدمتناسب با پیشنهاد کمپانی سازنده تبلت یا گوشی خود و یا کارشناسان تعمیر موبایل، می‌توانید هر یک از روش‌های گفته شده را برای آپدیت سیستم عامل خود استفاده کنید.

روش اول: چگونه اندروید را به صورت دستی آپدیت کنیم؟

برای به روز رسانی گوشی اندروید می‌­توانید از روش آپدیت به‌صورت دستی و با استفاده از تنظیمات گوشی اقدام کنید. برای این کار به روش زیر عمل کنید:

وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید. (اغلب تنظیمات با آیکن چرخ دنده مشخص می‌شود)در پایین این بخش گزینه درباره گوشی ((about phone) About device) را انتخاب کنید.حال روی System update(Software update or Download updates manually) ضربه بزنید.سپس روی گزینه Check for update ضربه بزنید.در صورتی که آپدیت در دسترس بود، باید روی (Download or Yes) کلیک کنید. که شروع به دانلود آپدیت سیستم عامل کند.در این مرحله ممکن است با پیغام آپدیت در دسترس نیست و مجدد تلاش کنید، هم مواجه شوید. (no update is available, you can try again later)بعد از دانلود آپدیت، روی نصب (Install Now) کلیک کنید.آپدیت سیستم عامل اندروید به صورت دستیآپدیت سیستم عامل اندروید به صورت دستیتوجه کنید قبل از شروع به آپدیت، باتری گوشی کامل شارژ شده باشد.

راهنمایی: به خاطر داشته باشید که برای آپدیت سیستم عامل، موبایل به وایرلس متصل باشد.

راهنمایی: در صورتی کهabout device  را پیدا نکردید، روی system و سپس روی Advanced کلیک کنید.

راهنمایی: در صورتی که با پیام زیر مواجه شدید، گوشی شما در حال حاضر آپدیت بوده و نیاز به بروزرسانی ندارد:

The latest updates have already been installed, there are no updates available

روش دوم: نحوه آپدیت دستی سیستم عامل گوشی با استفاده از اتصال به کامپیوتر در ۸ مرحله

یکی از مهم­ترین و راحت‌ترین روش آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندروید، بروزرسانی آن با اتصال به کامپیوتر است. این روش به گفته برخی از کارشناسان دارای ریسک کمتری است. برای بروزرسانی سیستم عامل گوشی اندروید با استفاده از کامپیوتر به روش زیر عمل کنید.

در مرحله اول:نرم افزار دسکتاپ تولید کننده اندروید خود را دانلود کنید. شما می‌توانید از بخش دانلودها (Downloads)  صفحه پشتیبانی کمپانی سازنده گوشی خود، نرم افزار دسکتاپ خود را بیابید. به طور معمول سازنده‌های مجموعه نرم افزاری دسکتاپ اندروید براساس برند عبارتند از:سامسونگ (Kies download page)ال جی  (LG PC Suite page)سونی (Xperia Companion download page)موتورولا (Motorola Device Manager download page)نحوه آپدیت دستی سیستم عامل گوشی با استفاده از اتصال به کامپیوترنحوه آپدیت دستی سیستم عامل گوشی با استفاده از اتصال به کامپیوتربا کمی جستجو در سایت کمپانی سازنده گوشی می‌توانید اطلاعات و آخرین آپدیت ارائه شده برای گوشی خود را بیابید.در مرحله دوم: نرم افزار دسکتاپ خود را نصب کنید. برای این کار روی Setup برنامه دانلود شده، دوبار کلیک کنید.در مرحله سوم: فایل آپدیت را یافته و دانلود کنید. اگر فایل آپدیت اندروید سیستمتان در دسترس است، می‌توانید آن را از بخش دانلودها و صفحه پشتیبانی، نوع اندروید و مدل آن را یافته و دانلود کنید. اگر نتوانستید از لیست موجود، فایل آپدیت مدل گوشی خود را پیدا کنید، در آن صورت برای سیستم عامل اندروید نسخه مورد نظر شما، هنوز آپدیت جدیدی ارائه نشده است.در مرحله چهارم: با استفاده از کابلUSB، موبایل اندرویدی خود را به کامپیوتر متصل کنید.در مرحله پنجم:نرم افزار سازنده دسکتاپ را باز و روی آیکون برنامه کلیک و یا دوبار کلیک کنید تا نصب شود.در مرحله شیشم: گزینه آپدیت را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.در مرحله هفتم: در  زمان در خواست هنگام سازی، برای آپدیت سیستم عامل گوشی اندروید، روی فایل آپدیت کلیک کنید و دانلود را انتخاب کرده و تایید کنید.در مرحله هشتم: دستورالعمل‌های روی صفحه نمایش را دنبال کنید. فرآیند نصب بسته به مدل نرم افزاری و اندروید گوشی می‌تواند متفاوت باشد.

پیشنهاد مطالعه
معرفی بهترین اپلیکیشن های پیام رسان ایرانی و خارجی

روش سوم: آپدیت کردن سیستم عامل گوشی یا تبلت اندروید با استفاده از OTA

بروزرسانی با روش  OTAدر واقع استفاده از همان پیامی است که در صورت ارائه آپدیت سیستم عامل اندروید در بالای تبلت یا گوشی شما نمایش داده می‌شود. شما با استفاده از این روش در چند مرحله ساده به سرعت می‌توانید سیستم عامل گوشی خود را آپدیت کنید. برای این کار:

ابتدا از وجود فضای خالی کافی در گوشی خود مطمئن شوید، در صورتی که گوشی شما حافظه خالی کافی را نداشته باشد، امکان دانلود را نخواهید داشت.گوشی را به وای فای متصل کنید.گزینه دانلود را انتخاب کنید.پس از اتمام دانلود و انتخاب گزینه نصب، تبلت و یا گوشی شما ری استارت شده و شروع به آپدیت سیستم عامل، می‌کند.روش آپدیت سیستم عامل گوشی یا تبلت اندروید با استفاده از OTAروش آپدیت سیستم عامل گوشی یا تبلت اندروید با استفاده از OTAبروزرسانی‌های OTA می‌توانند فقط برای رفع باگ موجود ارائه شده و یک بروز رسانی سطحی باشد نه کلی.

نکته: با طی کردن مراحل زیر نیز می‌توانید به قسمت بروزرسانی‌های سیستم عامل با استفاده ازOTA دسترسی داشته باشید:

Settings> about device> System Updates> Check for Updates > Update to download and install the latest Android version.

روش چهارم: آپدیت کردن سیستم عامل اندروید با استفاده از Upgrade Package

ممکن است شما شنیده باشید که کمپانی سازنده گوشی شما برای مدل گوشی یا تبلتان، سیستم عامل جدیدی ارائه کرده است، اما نشانی از آپدیت را روی گوشی دریافت نکرده‌اید. در این زمان لازم است به سایت کمپانی تولید کننده موبایل خود مراجعه و با توجه به مدل گوشی، اقدام به جستجو کنید.

در این مرحله بعد از دانلود آپدیت ارائه شده برای سیستم عامل تبلت یا گوشی خود، به قسمت تنظیمات گوشی رجوع کنید.سپس تا انتها اسکرول کرده و گزینه About Phone را انتخاب کنید.پس از ورود به انتخاب System Update بسته بروزرسانی که دانلود کرده بودید را مشاهده خواهید کرد.روی گزینه ادامه دانلود و نصب بسته (Continue to download and install the package) کلیک کنیدپس از این مرحله گوشی ری‌استارت (ریبوت) شده و پس از روشن شدن، سیستم عامل جدیدی، روی گوشی شما نصب خواهد بود.

روش پنجم: بروزرسانی با استفاده از Rooting Device

روش آپدیت کردن سیستم عامل گوشی و تبلت اندروید با استفاده از Rooting Device، یک راه بسیار قوی و قدرتمند، برای بروزرسانی سیستم اندروید است. برای استفاده از این روش، کافی است به صورت زیر عمل کنید:

ابتدا برنامه روت (root app) را دانلود و روی کامپیوتر خود نصب کنید.بعد برنامه را اجرا و با کابل USB، موبایل خود را به کامپیوتر وصل کنید.با دنبال کردن درخواست­های مربوط، گوشی خود را روت کنید.گوشی را ری استارت کنید تا نسخه آخر سیستم عامل گوشی اندروید در گوشی اجرا شود.بروزرسانی با استفاده از Rooting Deviceبروزرسانی با استفاده از Rooting Deviceدر برخی موارد بهتر است آپدیت سیستم عامل گوشی برای جلوگیری از هر گونه خسارتی توسط کارشناس انجام گیرد.

روش شیشم: آپدیت کردن با استفاده از  Rooted ROM

آپدیت کردن سیستم عامل گوشی اندروید با استفاده از Root Rom یکی دیگر از روش­های رایج برای آپدیت کردن سیستم عامل اندروید است. برای استفاده از این روش می توانید به صورت زیر عمل کنید.

در ابتدا روت (Root) رام (Rom) را دانلود و فایل را روی دسکتاپ ذخیره کنید.سپس در گوشی خود قابلیت (USB debugging) را فعال کنید، برای فعال کردن این قابلیت می‌توانید از مسیر زیر اقدام کنید.

Settings -> More -> Development Options -> USB debugging

همچنین گوشی خود را قبل از آپدیت سیستم عامل، فول شارژ کنید، طوری که نشان‌گر شارژ، کمتر از ۶۰ درصد نباشد.در این روش آپدیت سیستم عامل گوشی اندروید، موبایل خود را به کامپیوتر متصل و Rom دانلود شده را راه‌اندازی کنید.در این مرحله دستورالعمل­ها را دنبال کنید تا زمانی که رام روت شده، روی موبایل شما نصب شود.در انتها منتظر باشید تا نصب تمام شود. البته با آپدیت شدن اندروید موبایل یک بار ریبوت خواهد شد.

نرم افزار بروز رسانی سیستم عامل اندروید؛ برنامه بالا بردن ورژن گوشی اندروید را از کجا دانلود کنیم؟

وب سایت­‌های رسمی شرکت­‌های تولید کننده گجت‌های هوشمند، حافظه رام (Rom) و مدل و آپدیت اندروید آن را منتشر می‌­کنند. شما اطلاعات لازم را در مورد بهترین‌Rom ها و محبوب­ترین و بیشتر فریمور تولید کنندگان را می­‌توانید در وب سایت سامسونگ (SamMobile)، سونی را در وب سایت (Xperia Firmware or Flashtool)، ال جی را در (LG Phone Firmware)، هواوی را در (EMUI) و یا موتورولا را در (Motorola Firmware) بیابید. در ادامه برنامه‌های مختلف جهت بالا بردن ورژن گوشی اندروید شما را معرفی می‌کنیم:

نرم افزار بروز رسانی سیستم عامل اندرویدنرم افزار بروز رسانی سیستم عامل اندرویدقبل از آدیت سیستم عامل گوشی بک آپ گرفتن از اطلاعات را فراموش نکنید.برنامه آپدیت سیستم عامل سامسونگKIES :

برنامه KIES برای استفاده از آپدیت اندروید برند سامسونگ است که به ما اجازه دانلود ROM و نصب آپدیت سیستم عامل موبایل روی کامپیوتر را می­‌دهد. برنامه KIES خودش فریمور را براساس مکان و دیوایس موبایل شما دانلود می­‌کند.

نکته: اگر Rom بر اساس گوشی و مکان شما نباشد، در آن صورت شما نمی‌توانید با استفاده از برنامه KIES  آن را نصب کنید.

Odin:

برنامه دیگری که اجازه می­دهدRom  را روی گوشی سامسونگ نصب کنید، برنامه odin است. خصوصیات این برنامه بی‌‎شباهت به برنامه KIES نیست و شما می‌­توانید با استفاده از آن Rom را دانلود و نصب کنید. برای این کار می­تواند از سایت SamMobile استفاده کنید.

برنامه آپدیت سیستم عامل سونی اکسپریا   (Sony Xperia Devices)Flash Tool

با استفاده از این ابزار می­توانید Rom را روی سیستم عامل سونی نصب کنید. برای استفاده از این نرم افزار باید باید bootloader اجرا شده باشد.

برنامه آپدیت سیستم عامل HTCHTC Sync Manager

برای آپدیت سیستم عامل گوشی HTC می­‌توانید از برنامه  HTC Sync Managerاستفاده کنید. برای استفاده از این برنامه به وب سایت رسمی HTC و Grab مراجعه کنید.

نرم افزار بروز رسانی سیستم عامل سامسونگنرم افزار بروز رسانی سیستم عامل سامسونگبرای نصب آپدیت نیاز به اتصال اسمارت فون به کامپیوتر با استفاده از کابل USB و یا برنامه fire up دارید.HTC One Tool Kit

برنامه HTC One Tool Kit به وسیله Folks در انجمن توسعه دهندگان (XDA) برای کار روی دیوایس HTC توسعه داده شده است. با استفاده از این برنامه شما می­توانید Root برخی از دیوایس‌ها (bootloader) باز کنید.

برنامه آپدیت سیستم عامل LGLG PC Suite

برنامه LG PC Suite که با نام دیگر LG Bridge شناخته می­شود، برای آپدیت دیوایس LG است. به وسیله جستجو کردن در صفحه دیوایس ال جی، می‌توانید آن را نصب کنید. وقتی که برنامه را نصب کردید، می­تواند روی باکس بررسی آپدیت (box Check Phone Update) کلیک کنید.

نکته: این برنامه تنها برای آپدیت رسمی دیوایس است.

برنامه آپدیت سیستم عامل موتورولاRSD Lite

کاربران موتورلا مشکلی برای دریافت آپدیت سیستم عامل گوشی اندروید ندارند. هرچند که این ابزار به آنها اجاز می­‌دهد، فریمور خود روی موتورولا، فلش کنند. این برنامه را می‌توانید از سایت RSD Lite دانلود کنید.

اپلیکیشن‌های آپدیت سیستم عامل اندروید

برای آپدیت سیستم عامل اندروید گوشی خود می‌توانید  اپلیکیشن‌های Update Software و یا Update Software Latest را از گوگل پلی استور دانلود و استفاده کنید.

سایت های مورد استفاده برای آپدیت سیستم عامل

برای دسترسی به جدیدترین نسخه آپدیت سیستم عامل به آدرس https://www.android.com/android-10/ رفته و آخرین نسخه سیستم عامل را چک کنید.مولتی دانلودر اودین (Odin Multidownloader v4.38) را می­‌توانید از سایت https://odin3download.com/odin-multi-downloader.html دانلود کنید.همه این موارد را دانلود کرده و روی دسکتاپ خود که به صورتی که به راحتی در دسترس باشد، ذخیره کنید.سایت‌های آپدیت سیستم عاملسایت‌های آپدیت سیستم عاملدر ریست فکتوری تمامی اطلاعات شما پاک خواهد شد.

آیا ریست فکتوری بعد از آپدیت گوشی باید انجام گیرد؟؛ بروزرسانی حافظه گوشی

ممکن است با بروزرسانی سیستم عامل گوشی، شما به این فکر کنید که نیازی به ریست فکتوری کردن گوشی نباشد. اما بهتر است به این نکته توجه کنید که بازنشانی گوشی پس از آپدیت سیستم‌ عامل، کمک شایانی به شما، جهت رفع مشکلات پس از ارتقا سیستم عامل گوشی یا تبلت، خواهد کرد. ممکن است گوشی شما در اثر آپدیت سیستم، دچار مشکلاتی چون: خالی شدن سریع شارژ، هنگ کردن، عدم اجرای درست برنامه‌ها و … شود، که با ریست فکتوری، می‌توانید تمام این موارد را رفع کنید.

تعمیر موبایل در محل با آچاربازدر صورتی که گوشی موبایل شما، دچار هرگونه مشکل نرم افزاری و سخت افزاری شد، با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید و در محل مشکل موبایل را حل کنید. جهت ثبت درخواست کلیک کنید:درخواست تعمیر موبایل

وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید. (اغلب تنظیمات با آیکن چرخ دنده مشخص می‌شود)
در پایین این بخش گزینه درباره گوشی ((about phone) About device) را انتخاب کنید.
حال روی System update(Software update or Download updates manually) ضربه بزنید.
سپس روی گزینه Check for update ضربه بزنید.
در صورتی که آپدیت در دسترس بود، باید روی (Download or Yes) کلیک کنید. که شروع به دانلود آپدیت سیستم عامل کند.
در این مرحله ممکن است با پیغام آپدیت در دسترس نیست و مجدد تلاش کنید، هم مواجه شوید. (no update is available, you can try again later)
بعد از دانلود آپدیت، روی نصب (Install Now) کلیک کنید.”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “رنامه بالا بردن ورژن گوشی اندروید را از کجا دانلود کنیم؟”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “وب سایت­‌های رسمی شرکت­‌های تولید کننده گجت‌های هوشمند، حافظه رام (Rom) و مدل و آپدیت اندروید آن را منتشر می‌­کنند. شما اطلاعات لازم را در مورد بهترین‌Rom ها و محبوب­ترین و بیشتر فریمور تولید کنندگان را می­‌توانید در وب سایت سامسونگ (SamMobile)، سونی را در وب سایت (Xperia Firmware or Flashtool)، ال جی را در (LG Phone Firmware)، هواوی را در (EMUI) و یا موتورولا را در (Motorola Firmware) بیابید. در ادامه برنامه‌های مختلف جهت بالا بردن ورژن گوشی اندروید شما را معرفی می‌کنیم:”
}
},{
“@type”: “Question”,
“name”: “آیا ریست فکتوری بعد از آپدیت گوشی باید انجام گیرد؟؛ بروزرسانی حافظه گوشی”,
“acceptedAnswer”: {
“@type”: “Answer”,
“text”: “ممکن است با بروزرسانی سیستم عامل گوشی، شما به این فکر کنید که نیازی به ریست فکتوری کردن گوشی نباشد. اما بهتر است به این نکته توجه کنید که بازنشانی گوشی پس از آپدیت سیستم‌ عامل، کمک شایانی به شما، جهت رفع مشکلات پس از ارتقا سیستم عامل گوشی یا تبلت، خواهد کرد. ممکن است گوشی شما در اثر آپدیت سیستم، دچار مشکلاتی چون: خالی شدن سریع شارژ، هنگ کردن، عدم اجرای درست برنامه‌ها و … شود، که با ریست فکتوری، می‌توانید تمام این موارد را رفع کنید.”
}
}] }

نویسنده : بنفشه اسمعیل زاده
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
منبع:
https://a4baz.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *